Współpraca i patroni

Islandia

Partner projektu: Bíó Paradís

W 2012 roku Bíó Paradís po raz pierwszy w Islandii zaprezentowało film wzbogacony o audiodeskrypcję stając się w ten sposób prekursorem w zakresie udostępniania sztuki filmowej osobom z dysfunkcjami wzroku.

Jedyne niezależne kino w Islandii zostało założone w 2010 roku przez Islandzkie Stowarzyszenie Twórców Filmowych, Islandzką Gildię Reżyserów Filmowych i Islandzkie Stowarzyszenie Producentów Filmowych. Bíó Paradís jest organizacją non-profit. Na repertuar kina składają się niezależne produkcje filmowe, okolicznościowe retrospektywy, klasyka filmowa, programy edukacyjne dla dzieci oraz filmy dokumentalne i krótkometrażowe.

Bíó Paradís jest gospodarzem najważniejszych wydarzeń filmowych w Islandii: Reykjavik International Film Festival, Reykjavik Short Film Days, Reykjavík Shorts & Docs, Banff Mountain Film Festival, German Film Days, Chinese Film Festival, Indian Film Festival, Nordic Film Awards oraz Dni Filmu Polskiego w Islandii współorganizowanych z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Reykjaviku.

 

Partner projektu: Gaflaraleikhúsið

Otwartość na innowacje oraz prospołeczny charakter umożliwiły teatrowi Gaflaraleikhúsið zdobycie pozycji pierwszego islandzkiego ośrodka teatralnego prezentującego spektakle wzbogacone o audiodeskrypcję oraz wyznaczającego nowe kierunki w produkcji teatralnej.

W położonym 10 km od centrum Reykjaviku Hafnarfjörður grupa teatralna Gaflaraleikhúsið dzięki współpracy ze szkołami i centrami młodzieżowymi, muzeami i ośrodkami promującymi sztukę dramatyczną, stworzyła platformę edukacji teatralnej dzieci i młodzieży w Islandii.

W ciągu ostatnich lat teatr Gaflaraleikhúsið wyprodukował spektakle familijne, przedstawienia dla widzów dorosłych prezentujące różnorodne sztuki, komedie i formy rozrywkowe, a także spektakle współtworzone przez dziecięcych aktorów.

 

Partner projektu: Myndlistaskólann í Reykjavík

Działalność szkoły artystycznej Myndlistaskólann í Reykjavík koncentruje się na zapewnianiu podstawowej edukacji plastycznej dzieci, młodzieży i dorosłych w wymiarze praktycznym i teoretycznym. Myndlistaskólinn í Reykjavík realizuje również międzynarodowe projekty edukacyjne oraz warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży z dysfunkcjami wzroku, pozwalające im na aktywną zabawę sztuką, integrację i aktywność kulturalną.

W 2012 roku nauczyciele Myndlistaskólann í Reykjavík uczestniczyli w kursie przygotowania audiodeskrypcji do dzieł audiowizualnych, organizowanym przez Blindrafélagið – islandzkie stowarzyszenie osób niewidomych stając się pierwszymi islandzkimi audiodeskryptorami. 

Doświadczenie w zakresie edukacji artystycznej dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością wzroku stało się podstawą do poszerzenia programu działań o warsztaty filmowe oraz integracyjne warsztaty teatralne i animacji filmowej, podczas których dzieci widzące i niewidome wspólnie tworzyć będą niezwykłe produkcje artystyczne.

Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury

to trzyletnia międzynarodowa wymiana artystyczna realizowana w oparciu o ideę audiodeskrypcji. Projekt ma na celu upowszechnianie dobrych praktyk udostępniania kultury osobom niepełnosprawnym, promocję dziedzictwa kulturowego obu krajów oraz pogłębienie porozumienia między Polakami i Islandczykami.